Proč tibeťák

Dnes máme tolik rozmanitých plemen, všech velikostí barev a druhů, že si jen těžko vybíráme.

Určtě bychom v prvé řadě měli vybírat podle toho, jaké máme pro pejska podmínky, co mu můžeme nabídnout, kolik na něj máme času, jak jsme aktivní a co od soužití s pejskem očekáváme. Někdo chce společníka na gauč, někdo ostrého hlídače, jiný zas hravého pejska pro děti.

A proč tibeťák?

Je to opravdu téměř univerzální pejsek.

Agresivita není jeho přirozeným projevem. Hlídá, upozorní vás, ale neútočí. Vyřešení problému nechá na vás, on jen hlásí, že se něco děje.

Barva tibeťáků je opravdu rozmanitá od bílé přes zlatou, sobolí, šedou až po černou a to ve všech možných kombinacích, takže každý si vybere podle svého.

Cestování s tibeťákem je podle mých zkušeností naprosto v pohodě.

Česání se může stát vašim každodenním rituálem a není pak tak náročné jak se může na první pohled zdát. Stačí vyčesat i jednou týdně, záleží na kvalitě srsti, ale my se také češeme denně a vrchní srst tibeťáka je strukturou velmi podobná lidským vlasům. Je velmi suchá a tak není cítit typickým psím pachem.

Děti jsou tibeťákem milovány a dětem se chlupáč líbí, jen se často ptají, kde má ten pejsek očička.

Energie má na rozdávání.

Flexibilita je pro tibeťáka naprosto přirozená. Ať už jde o míru pohybu, druh aktivity nebo i venkovní teplotu. Může žít v bytě i na zahradě, hlavně když může být s vámi.

Genetické vady se v chovu hlídají a jejich výskyt je minimální.

Hárání probíhá u tibeťáků většinou jedenkrát ročně a bezproblémově.

Inteligence tibeťáků je vysoká, což ale i znamená, že o vašem povelu přemýšlí a někdy se rozhodne úplně jinak než vy chcete. Prostě dojde k názoru, že váš povel je hloupý. Je poměrně samostatný.

Jedinečnost tohoto plemene je nejen v jeho malém počtu, dlouhé historii, ale i v barevné škále, takže každý pejsek je originál.

Kompatibilita s jinými zvířaty je velmi dobrá.

Lovecké pudy nemá a tak se nemusíte na procházce bát, že vám uteče za každým zajícem. Naopak je to původně pastevecký pes a tak si hlídá svoje stádečko.

Mezinárodní úspěchy na výstavách psů mohou být vaším cílem.

Náročnost péče o tibeťáka není zas tak veliká a všechnu vaší péči a lásku vám mnohonásobně vrátí.

Osobnost to rozhodně je.

Pohyb miluje, je to pejsek temperamentní. Nemá problém si udělat vysokohorskou túru, v terénu se pohybuje s elegancí a naprostou jistotou a stejně tak bude spokojeným kavárenským povalečem a sdílet s vámi gauč.

Rezervovanost k cizím lidem je častá, ale svojí smečku oddaně miluje.

Srst je pro tibeťáka nádhernou ozdobou a výbornou ochranou před zimou i horkem. Můžete ho sice ostříhat, ale právě jeho nádherná srst je jeho typickým znakem a péče o ní, opravdu není tak náročná, jak to vypadá.

Štěkání je přirozený psí projev. Tibeťák je pes ostražitý, takže hlídá, ale na druhou stranu je povahy vyrovnané a nemá potřebu zbytečně ňafat a štěkat na všechno a všechny.

Temperamentní a živý společník, který se vám úžasně přizpůsobí.

Učení vyžaduje trpělivost. Na tibeťáka musíte mírně, bez křiku. Výcvik je trochu náročnější.

Velikost ca 40 cm v kohoutku je taková, že na ubytování, kde jsou povoleni malí psi, ho propašujete. Když to bude nutné, dostanete ho i do tašky a těch 10 kg odnesete :-). Na druhou stranu, pro mě je to poslední velikost psa (vyznavači psů do kabelky odpustí) a není tak maličký, abyste se museli neustále koukat pod nohy jestli po něm nešlapete.

Zdraví tibeťáku je dobré. Netrpí ve větší míře žádnými chorobami jako některá jiná plemena.